Parę słów o Karpaczu

Karpacz, najpopularniejsza miejscowość wypoczynkowa w Karkonoszach od lat przyciąga rzesze turystów. Czy zimą, czy latem, miasto ma wciąż bardzo wiele do zaoferowania.
Karpacz jest miejscowością dość rozległą.

Atrakcje Karpacza

Karpacz to nie tylko góry - to także historia, tradycja, kultura. Zwykle odwiedzane przez turystów, kiedy jest gorsza pogoda, ale atrakcje w mieście same w sobie stanowią skarb. Warto wymienić chociażby:

Świątynia Wang - KarpaczŚwiątynia Wang - to prawdziwa ciekawostka, ponieważ kościół przywędrował do Karpacza z Norwegii. Został zbudowany na przełomie XII i XIII wieku zgodnie z norweską tradycją budowy obiektów sakralnych. W jaki sposób ten norweski kościół znalazł się w Karpaczu? Został kupiony przez Fryderyka Wilhelma IV, za namową hrabiny von Reden. Ta namówiła króla, by podarował go gminie Bruckenberg (czyli Karpacz Górny). Świątynia Wang corocznie przyciąga do Karpacza rzesze turystów (szacuje się, że ok. 100 tys.).

Muzeum Sportu i Turystyki - znajduje się w starym budynku, zbudowanym w latach 1932-36. Każdy znajdzie tam coś dla siebie, jednak szczególnie warta polecenia jest ekspozycja karkonoskich minerałów, czy kolekcje starych nart, już od XIX wieku. Można więc na własne oczy przekonać się jak głębokiej ewolucji ulegały. Ciekawa jest rózwnież ogromna panorama Karkonoszy, a zbiory poświęcone poświęcone karkonoskim laborantom (zioły, flakony, leki) robią duże wrażenie i są unikalne.

Muzeum zabawek w KarpaczuMuzeum zabawek w Karpaczu - to miejsce, gdzie można przenieść się do świata dziecięcych fantazji. Jest to jedne z niewielu muzeów zabawek w Polsce, w którym zgromadzono zabawki od początku XIX wieku do czasów współczesnych. Muzeum stanowi rozrywkę dla dzieci, ale starsi też nie będą się nudzić.

Tor Saneczkowy "Kolorowa" - letni tor saneczkowy, czynny także w nocy to świetna zabawa zarówno dla młodsych jak i starszych. Zjazd wózkiem metalową rynną w tempie 30-35 km/h to niezapomniane przeżycie.

Góry w okolicach Karpacza

Już zbliżając się do Karpacza nie sposób nie zauważyć charakterystycznej sylwetki Śnieżki, najwyższego szczytu Karkonoszy (1602 m n.p.m.). Na szczęście wejście na nią nie jest zbyt trudne. Wystarczy podjechać wyciągiem na Małą Kopę i stamtąd ruszyć prostą drogą do schorniska pod Śnieżką (Dom Śląski). Dalej na szczyt wiodą dwa szlaki - bardziej stromy i bardziej łagodny. Ze szczytu rozciąga się fantastyczny widok. Zimą trochę trudneiej wejść na szczyt, gdy droga jest oblodzona. Rzeka w KarpaczuNa górze można odpocząć w schronisku. Warto jeszcze dodać, że Czesi mają łatwiej - mogą wjechać wyciągiem na sam szczyt Śnieżki.

Oprócz samej Śnieżki w okolicy Karpacza szlaków jest na co najmniej dwa tygodnie. Warto polecić szczególnie szlak na Słonecznik, charakterystyczną skałę widoczną z centrum Karpacza. Szlak ten można rozpocząć także wjeżdżając wyciągiem na Małą Kopę. Wtedy praktycznie nie trzeba pokonywać dużych wzniesień. Droga wiedzie po pięknym płaskowyżu. Zobaczymy po drodze także Wielki i Mały Staw, a schodzą zahaczymy o Pielgrzymy,prawdopodobnie najpiękniejszą grupę skalną w okolicach Karpacza.

Wracając z długiego i męczącego szlaku, oczywiście warto skorzystać z kąpieli w jacuzzi, a dla bardziej wytrwałych można polecić kąpiel w jednym z hoteli z basenem w Karpaczu.

Schroniska górskie w okolicach Karpacza

Schronisko Samotnia

Jeśli ktoś nie wie, jaki wybrać cel górskiej wędrówki, warto pomyśleć o odwiedzeniu któregoś z okolicznych schronisk. Strzecha Akademicka i Samotnia to bardzo znane schroniska położone przy Małym Stawie. Dom Śląski znajduje się tuż pod śnieżką i jest łatwo dostępny, jeśli wjeżdżamy wyciągiem na Małą Kopę. Prawdziwym klejnotem jest schronisko Nad Łomniczką - położony w urokliwej Dolinie Łomniczki.

Aquaparki w Karpaczu

Dla turystów istnieje możliwość skorzystania z Aquaparku w hotelu Artus. Są tam dwa tory pływackie o długości 18 metrów każdy, dodatkowy basen z biczami wodnymi, zjeżdżalnia rurowa, basen dla dzieci ze zjeżdżalnią i wodnym placem zabaw, jacuzzi, sauna i słoneczny taras z leżakami z widokiem na śnieżkę.

Aquapark w hotelu Sandra, otwarty w 2009 roku to nowoczesny kompleks basenów, w którego skład wchodzą dwa kryte baseny pływackie (25 metrów długości, jeden basen z przeciwprądem), jeden odkryty basen z podgrzewaną wodą. Jest też basen z gorącą wodą (36 stopni Celsjusza), basen z zimną wodą poprawiający krążenie. Na pewno waro także skorzystać z jednej ze zjeżdżalni. Jest też specjalny basen dla dzieci z różnym poziomem wody. Wstęp do aquaparku wynosi od 25 zł za godzinę dla dorosłych. Goście hotelu mogą korzystać z basenu do woli.

Artykuły